A biomasszát alakítja át nagyobb energiasűrűségű anyaggá, anyagokká az az eljárás, amit Dr. Szamosi Zoltán, a Miskolci Egyetem docensének (Energetikai és Vegyipari Gépészeti Intézet) neve fémjelez. Így a jövőben hatékonyan hasznosíthatók lesznek a mezőgazdaságban, erdőgazdálkodás során keletkező, kis energiasűrűségű melléktermékek. Ezek szállítása, feldolgozása jelenleg rendkívül drága, felhasználásuk eddig nem jelent vonzó energiatermelési alternatívát.
A megoldást az említett energiasűrűség növelése jelentheti. Az „Agricarbon gyártási eljárás” lényege, hogy képes lignin, hemi-cellulóz és cellulóz tartalmú anyagokat pörkölni/szenesíteni és azokból (egy termokémiai folyamat során) éghető gázt előállítani – ami közvetlenül használható villamos- és hőenergia-termelésre.
A számos kísérlet ígéretesnek bizonyult: többek között a búzaszalma, a repceszalma és a szőlővenyige esetében, illetve fafajtáknál (tölgy, bükk, fenyő, nyár) is.
A bemenő anyagáramból előállítható „végtermékek”:
- 5 százalékos arányban kátrány – felhasználható az állatgyógyászatban vagy építőiparban, a bemenő anyagáram „tisztaságától” függően
- 20 százalékos arányban pörkölt faanyag – aktív szén gyártásához aktív szén gyártásához szolgálhat alapanyagul
- 75 százalékos arányban gáz – gázmotor meghajtására alkalmas
500 kg/h
anyag érkezhet a berendezésbe
300-350 kg/h
pirogáz keletkezik (ennek fűtőértéke 11,9MJ/ m3)
130-180 kg/h
a visszamaradó pörkölt faanyag tömegárama
20 kg/h
folyékony kátrány keletkezik
Az Agricarbon-eljárás előnyei a hagyományos eljáráshoz képest:
- jobb a hőenergiatermelés hatásfokértéke: 77% (összehasonlításképpen: ez a szám „csak égetés” során 70-75 %; gőzturbinás erőmű esetében 70-80 %)
- gyorsabb energiatermelési folyamat: egy gázmotor 15-30 perc alatt képes a hálózatra termelni (ugyanez az idő egy hideg állapotról indított gőzturbinás erőmű esetében 1 nap is lehet)
- alacsonyabb füstgázkibocsátás, kisebb környezeti terhelés (a keletkező gázok gázmotorban égnek el, porképződés nélkül)
- kedvezőbb a gáz összetétele (a szintézisgázéhoz hasonló
Amennyiben a helyszíni hasznosítás nem célszerű, avagy nem megoldható, létezik megoldás a gáz tárolására is. Ez kellő rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy a felhasználó a legjobb feltételekkel értékesíthesse.